رپورتاژ

نحوه خردایش سنگ گچ

برای خردایش توده ی سنگ گج، جهت تسهیل در حمل به محل کارخانجات مصرف کننده و همچنین محدودیت خوراک سنگ شکن اولیه (حداکثر تا ابعاد ۱ متر)، نیاز به انجام حفاری و سپس آتش باری سنگ گچ می باشد.انجام حفاری معمولا توسط دریل واگن های پنوماتیکی یا هیدرولیکی با قطرهای متفاوت ۶۴ تا ۹۰ میلی متر و به عمق های ۳ تا ۹ متر بسته به مشخصات فنی دیوار پیش ساخته انجام می گردد. با توجه به قطر و عمق چال شبکه ی حفاری، فاصله ی چال ها از یکدیگر محاسبه می گردد. که این فاصله ها بسته به قطر و عمق، بین ۸۰/۱ تا ۳ متر متغیر می باشد.

پس از حفر چال ها به تعداد مورد نیاز و کافی (بسته به سطح آماده ی حفاری، محدودیت های ایمنی و…)، انجام خرج گذاری چال ها صورت می گیرد. بدین منظور از پودر آنفو به عنوان خرج اصلی، امولایت با دینامیت و کرتکس و چاشنی الکتریکی به عنوان پرایمر (عامل انفجار خرج اصلی) استفاده می گردد. خرج ویژه ی مواد ناریه ی مورد اشاره معمولا برای سنگ گچ که در پنل های گچی می باشد به شرح ذیل می باشد :

  • مقدار مصرف پودرآنفو به ازای هر تن سنگ گچ استخراجی : حدود ۲۰۰ گرم
  • مقدار مصرف امولایت (دینامیت) به ازای هر تن سنگ گچ استخراجی : حدود ۴ گرم
  • مقدار مصرف چاشنی الکتریکی به ازای ۳۵ تا ۱۰۰ سنگ گچ استخراجی (بسته به قطر و عمق چال) : یک عدد

پس از آتش باری، ابعاد سنگ خرده شده (بیش از ۸۰ درصد حجم سنگ گچ خرد شده) بین ۲۰ تا ۵۰ سانتی متر بسته به قیمت دیوار گچی خواهد شد که آماده ی دپو و بارگیری می باشد. دپو توسط بولدوزر و بیل هیدرولیکی و بارگیری توسط لودر (معمولا چرخ لاستیکی با حجم باکت بین ۵/۱ تا ۵/۲ مترمکعب) انجام می گردد.

برای خردایش سنگ گچ های با سایز بالای ۵۰ سانتی متر و رساندن آن ها به ابعاد مورد نظر، از چکش های هیدرولیکی استفاده می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن